Alvar Aalto
Alvar Aalto | |
1960-ban | |
Született | 1898. február 3. Kuortane, Finnország |
Elhunyt | 1976. május 11. (78 évesen) Helsinki |
Sírhely | Hietaniemi temető |
Nemzetisége | Finn |
Házastársa |
|
Iskolái |
|
Működése | |
Munkái | |
Jelentős épületei | Paimio Sanatorium Viipuri Library |
Jelentős projektjei | Helsinki City Centre |
Jelentős designjai | Savoy Vase Paimio Chair |
Díjai | RIBA Gold Medal AIA Gold Medal |
Alvar Aalto aláírása | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Alvar Aalto témájú médiaállományokat. |
Alvar Aalto (teljes nevén: Hugo Alvar Henrik Aalto) (Kuortane, 1898. február 3. – Helsinki, 1976. május 11.) finn építész és formatervező, várostervező.
Élete
[szerkesztés]Az akkoriban az Orosz Birodalomhoz tartozó Finnországban született. Apja, Johan Henrik Aalto, finn anyanyelvű földmérő, anyja, Selly (Selma) Matilda (szül. Hackstedt) svéd anyanyelvű postamester volt. Amikor Aalto öt éves volt, a család Alajärviba költözött, majd onnan a Közép-Finnországi Jyväskyläba . Aalto a jyväskyläi líceumban tanult, ahol az alapfokú oktatásban 1916-ban végzett, utána rajzleckéket vett Jonas Heiska helyi művésztől. 1916-ban beiratkozott a Helsinki Műszaki Egyetemre építészetet tanulni. Tanulmányait a finn polgárháború szakította meg, amelyben a Fehér Gárda oldalán harcolt. Részt vett a länkipohjai csatában és a tamperei csatában.[1]
Az első házat még diákként építette a szülei számára Alajärviban.[2] Folytatva tanulmányait 1921-ben szerzett diplomát. 1922 nyarán elkezdte hivatalos katonai szolgálatát, elvégezte a haminai tartalékos tiszti tanfolyamot. és 1923 júniusában alhadnaggyá léptették elő.[3]
1920-ban, még diákkorában került sor Aalto első külföldi útjára. Stockholmon keresztül Gothenburgba utazott, ahol rövid ideig Arvid Bjerke építésznél talált munkát.[4] 1922-ben kiállította első önálló munkáját a tamperei ipari kiállításon.[2]
1923-ban visszatért Jyväskyläba, ahol önálló építészirodát nyitott. Ezzel Remus álnéven párhuzamosan cikkeket írt a Sisä-Suomi helyi újságba.[3] Több kis családi házat tervezett Jyväskyläban, és az iroda egyre több munkát kapott.
1924. október 6-án Aalto házasságot kötött Aino Marsio építésszel; a mézesheteket Olaszországban töltötték, ahova Aalto első ízben jutott el.[5] A mediterrán régió kultúrája egész életében fontos maradt Aalto számára. Visszatérésük után folytatták a helyi építési projekteket. A Jyväskyläi Munkásklub számos olyan építészeti elemet tartalmaz, amelyet olasz útjuk során tanulmányoztak, például a fesztiválcsarnok díszítései a firenzei Rucellai Sepulchre mintájára készültek.
Miután megnyerték a Délnyugat-Finnországi Following Mezőgazdasági Szövetkezet épületére kiírt pályázatot, az Aalto család 1927-ben Turkuba költöztette irodáját. Még költözés előtt kapcsolatba léptek a város legprogresszívabb építészével, Erik Bryggmannal, és utána együttműködtek vele. Aalto életrajzírója, Göran Schildt, azt állította, hogy Bryggman volt az egyedüli építész, akivel Aalto magával egyenrangúként működött együtt.[6] Miután egyre több munkát kaptak a fővárosban, az Aalto-iroda 1933-ban újra elköltözött, ezúttal Helsinkibe.[7]
Az Aalto házaspár egy lakással kombinált irodát tervezett és épített magának 1935–36-ban Munkkiniemiben, de később, 1954–56-ban külön irodát építettek ugyanazon a környéken. Ma az előbbi múzeumként működik, utóbbi az Alvar Aalto Akadémiának ad helyet. 1926-ban a fiatal Aalto-házaspár egy nyaralót tervezett és épített magának Alajärviban. Aino Aalto rákban halt meg 1949-ben. Két gyermekük született, Johanna (1925) és Hamilkar (1928). Aalto tervezte a finn pavilont az 1937. évi párizsi, majd az 1939. évi New York-i világkiállításra.
Előbb 1940-ben, majd 1946–1947-ben vendégprofesszori megbízást kapott a Massachusetts Institute of Technology-n (Cambridge, Amerikai Egyesült Államok). Az 1950-es években tervezett vörös téglás épületei is elismerést váltottak ki. Talán a leghíresebb a helsinki Kultúra Háza, de a Helsinki Műegyetem (Teknillinen Korkeakoulu (TKK), mely nevével ellentétben Espooban található) épületegyüttese is figyelemre méltó.
1952-ben Aalto házasságot kötött Elissa Mäkiniemi építésszel, aki az irodájában asszisztensként dolgozott. 1952-ben Aalto egy nyaralót tervezett és épített saját maga és új felesége számára, az úgynevezett Kísérleti Házat Muuratsalóban. 1955-től a Finn Akadémia tagja. Életének utolsó három évtizedében Helsinkiben élt és dolgozott.
Alvar Aalto 1976. május 11-én hunyt el Helsinkiben, sírja a helsinki Hietaniemi temetőben található. Felesége és az iroda folytatták a megkezdett munkákat. 1978-ban a Finn Építészeti Múzeum nagyszabású kiállítást rendezett Aalto munkáiból.
Építészeti pályafutása
[szerkesztés]Klasszicizmus
[szerkesztés]Annak ellenére, hogy néha az északi modernizmus első és legbefolyásosabb építészei egyikének tekintik, a tények alaposabb vizsgálata azt mutatja, hogy Aalto (finnországi úttörőként) közelről követte a svédországi úttörőket, és kapcsolatban állt velük, különösen Erik Gunnar Asplunddal[8][9] és Sven Markeliusszal.[10] Ami közös volt mindannyiukban és általában az északi országok ezen nemzedékében, hogy a klasszikus neveléstől indultak, és eleinte klasszikus épületeket terveztek, amit azonban a történészek északi klasszicizmusnak neveznek.[11] Ez a stílus a korábban egyeduralkodó nemzeti romantikára volt válasz, mielőtt az 1920-as évek vége felé továbbléptek a modernizmus felé. Amikor 1923-ban visszatért Jyväskyläba és családi házakat tervezett, ezek mind északi klasszicista stílusúak voltak, például az anyja unokatestvére számára épített kúriaszerű ház Töysában (1923), egy nyaraló a jyväskyläi rendőrfőnöknek (1923) és az Alatalo gazdaság Tarvaalában (1924). Ebben az időszakban építette első középületeit, a jyväskyläi Munkásklubot (1925), a jyväskyläi véderő épületét (1926) és a seinäjoki véderő épületét (1924-29). Aalto több pályázaton is részt vett, amelyeket nagy presztízsű középületekre írtak ki, beleértve a finn parlament épületét (1923 és 1924), a helsinki egyetem bővítését (1931) valamint a Nemzetek Szövetsége épületét Genfben (1926-27). Az írást tekintve ez volt a legtermékenyebb időszaka, cikkei jelentek meg szaklapokban és újságokban.
Funkcionalizmus
[szerkesztés]A klasszicizmus és a modernizmus közötti váltást Aalto megközelítésében a viipuri könyvtár fémjelzi (1927–35), amelynek során a pályázati tervjavaslat még valódi klasszikus volt, a befejezett épület már ultramodern lett. A humanista megközelítés szép példája a könyvtár: a belsejét természetes anyagok, meleg színek és hullámozó vonalak jellemzik. Finanszírozási gondok miatt a könyvtár építése nyolc évig tartott, és ugyanebben az időben Aalto megtervezte a turkui Sanomat épületet (1929–30) és a paimiói szanatóriumot (1929–32). Több tényező is hozzájárult Aalto modernizmus felé irányításához: egyrészt a nemzetközi trendek elsajátítása, másrészt az építési projektek során maguk az ügyfelek adtak lehetőséget a kísérletezésre. Noha a Sanomat épület és a paimiói szanatórium viszonylag tisztán modernista művek, magukban hordozták az ortodox modernizmus megkérdőjelezését is valamint az elmozdulást egy merészebb, szintetizáló megközelítés felé. A paimiói szanatórium tervezési alapelgondolása a Jan Duiker által tervezett Zonnestraal Szanatóriumnak (1925-31) köszönhető, amelyet Aalto még építése közben meglátogatott.[12] Míg azonban Aaltónak ezek a korai funkcionalista munkái magukon hordozzák Le Corbusier, Walter Gropius és más kulcsszereplők hatását, ugyanakkor ezekben az épületekben Aalto már elkezdte kimutatni saját egyéniségét, eltávolodva a normától az organikus elemek bevezetésével.
Sven Markelius közvetítésével Aalto a Congres Internationaux d'Architecture Moderne (CIAM) tagja lett, és 1929-ben részt vett Frankfurtban a második illetve 1933-ban Athénban a negyedik kongresszuson, ahol olyanokkal kötött barátságot mint Moholy-Nagy László, Sigfried Giedion és Philip Morton Shand. Ebben az időben közelről követte a modernizmus hajtómotorjának, Le Corbusiernek a tevékenységét, és többször meglátogatta őt párizsi irodájában.
A paimiói szanatórium (1932) és a viipuri könyvtár (1935) befejezése után Aalto felkeltette a világ építészeinek figyelmét. Hírneve az Egyesült Államokban azt követően nőtt, hogy 1938-ban New Yorkban retrospektív kiállítást szerveztek a munkáiból a MOMA-ban, amelyet utána további 12 városban is bemutattak. A kiállítás jelentősége abban áll, hogy Aalto volt Le Corbusier után a második építész, akinek egyéni kiállítása volt a múzeumban. Az 1939-es világkiállításra készült finn pavilon tervét Frank Lloyd Wright "géniuszi munkának" nevezte.[13] Sigfried Giedion modernista építészetről szóló könyvének második kiadásába (Space, Time and Architecture: The growth of a new tradition, 1949), amelyben Aalto több figyelmet kapott, mint bármely más modernista építész, beleértve Le Corbusier-t.
Kísérletezés
[szerkesztés]Az 1930-as években Aalto valamennyi időt azzal töltött, hogy laminált fával, szobrokkal, absztrakt domborművekkel és szabálytalan hajlított alakzatokkal kísérletezett. Felhasználva ezt a tudást képes volt megoldani a fa rugalmasságával kapcsolatos technikai problémákat, de egyúttal új térbeli formákat talált ki a terveiben.[1] Aalto korai kísérletei a fával és elfordulása a purista modernizmustól a noormarkkui Villa Mairea villa tervében öltöttek testet (1939), amely a fiatal gyáriparos pár, Harry és Maire Gullichsen luxusháza volt. A fő megbízó Maire Gullichsen volt, aki szorosan együttműködés során Alvar és Aino Aaltóval, merészségre buzdítva őket. Az eredeti terv tartalmazott egy művészeti galériát is, de ez végül nem épült meg. Az U alakú épület egy belső kertet vesz körül, amelynek központi eleme egy bab-alakú úszómedence. A medence mellett egy rusztikus stílusú szauna található, amely egyaránt utal a finn és japán előzményekre. A ház terve többfajta stílus hatását összegzi, a finn népi építészettől a purista modernizmusig, angol és japán építészet hatását is beleértve. Noha a ház nyilvánvalóan egy gazdag család számára készült, Aalto úgy vélte, hogy a kísérlet eredménye hasznos lehet a tömeges lakásépítés tervezésénél is.[14]
Aalto hírnevének növekedése külföldi megbízásokat eredményezett. 1941-ben elfogadott egy tanári megbízást az Egyesült Államokban, a Massachusetts Institute of Technology-n. A második világháború miatt visszatért Finnországba, hogy az újjáépítési hivatalt vezesse. A háború után visszatért a MIT-re, ahol megtervezte a Baker House kollégiumot, amely 1949-ben készült el.[15] A Charles River partján álló kollégium hullámzó formája maximális szellőzést és kilátást biztosított minden lakójának.[16] Ez az épület volt Aalto vörös téglás korszakának első épülete. Eredetileg azért használta, hogy kihangsúlyozza az Ivy League egyetemi hagyományt, de visszatérve Finnországba Aalto több épületnél is alkalmazta, például a Helsinki műszaki Egyetem új kampuszának több épületében (1950-től), a säynätsalói városháza esetében (1952), a helsinki nyugdíjintézetnél (1954), helsinki Kultúra Házánál (1958), de saját nyaralójánál is Muuratsalóban, az úgynevezett Kísérleti Házban (1957).
Az 1950-es években Aalto belevetette magát a szobrászatba, alkotott fából, bronzból, márványból vagy vegyes anyagból. Jelentős munkája ebből a korszakból a suomussalmi csata emlékműve (1960).[1]
Monumentalizmus
[szerkesztés]Az 1960-as és 1970-es éveket (Aalto 1976-ban bekövetkezett haláláig) helsinki munkák fémjelezték, különösen az óriási városépítészeti terv, amely a főváros központjában a Töölöi öböl és a vasút közötti üres területet célozta, sarkán az Eliel Saarinen-féle főpályaudvarral és Nemzeti Múzeummal. Aalto egyvonalban álló, különálló márványburkolatú épületeket javasolt az öböllel szemben, amelyekben különböző kulturális intézmények kaptak volna helyet, köztük koncertterem, opera, építészeti múzeum és a Finn Akadémia Székháza. A terv kiterjed a Kamppi negyedre is egy sor magas irodaépülettel. Aalto 1961-ben mutatta be első tervét, de ez számos változáson ment át az 1960-as évek elején. Az átfogó tervnek csak két részlete valósult meg: a Finlandia-csarnok (1976) és egy irodaépület a Kamppi negyedben a helsinki áramszolgáltató cég számára (1975). Aalto Helsinki más helyein is használta a Ludwig Mies van der Rohe-féle geometrikus rácsokat, például az Enso-Gutzeit épület (1962), az Akadémiai Könyvesbolt (1962) és a SYP Bank épülete (1969) esetében.
Aalto 1976-ban bekövetkezett halála után özvegye, Elissa tovább irányította az irodát, és befejezte a már valamennyire megtervezett munkákat, köztük a jyväskyläi Városi Színházat és az esseni Operaházat. Elissa Aalto halála után az iroda Alvar Aalto Akadémia néven működik, tanácsokat ad Aalto épületeinek restaurálásához, és gondozza a hatalmas méretű hagyatékot.
Bútortervezés
[szerkesztés]Ugyan Aalto az építészet területén vált híressé, az általa tervezett bútorok jól átgondoltak és még ma is népszerűek. Josef Hoffmannt és a Wiener Werkstättet tanulmányozta, és egy ideig Eliel Saarinen keze alatt dolgozott.[17] A Thonet fivérek is hatottak rá.[17] Az 1920-as évek végén és az 1930-as években Aino Aaltóval együttműködve sok energiát fordított a bútortervezésre, főleg azért, mert a paimiói szanatóriumnak sok egyedi bútordarabot és lámpát tervezett. Különösen jelentős volt a hajlított székek kikísérletezése, az úgynevezett Paimio-szék, amelyet a tuberkulózisban szenvedő betegek számára tervezett. Az Aalto házaspár, Maire Gullichsen és Nils-Gustav Hahl művészettörténész 1935-ben megalapították az Artek céget azzal a céllal, hogy Aalto termékeit árusítsa, de importált termékeket is forgalmazott.[18]
Értékelése
[szerkesztés]- A kifinomult modernizmus alkotója volt mind építészként, mind ipari formatervezőként.
- A funkcionalizmus időszakának egyik legjelentősebb építésze volt. Karrierjét az 1920-as években kezdte klasszikus témákkal, de már az évtized vége felé a funkcionalizmus felé mozdult. A legkorábbi példák erre a paimiói tüdőszanatórium és a viipuri könyvtár épülete.
- Aalto iskolateremtő volt a finn építészet történetében. A letisztult aaltói hagyományokat legtovább a Helsinki Műegyetem Építészkara őrizte.
- Aalto az építészeten kívül kimagasló eredményeket ért el az iparművészet területén is; bútor-, világítás- és üvegtervei elismerést vívtak ki világszerte.
Főbb épületei
[szerkesztés]Közel 200 épülettervének mintegy fele megvalósult.
- 1921–1923: Kauhajärvi templom harangtornya, Lapua, Finnország
- 1924–1928: Városi kórház, Alajärvi, Finnország
- 1926–1929: Véderő épülete, Jyväskylä, Finnország
- 1927-1928: Délnyugat-Finnországi Mezőgazdasági Szövetkezet épülete, Turku, Finnország
- 1927–1935: Városi könyvtár, Viipuri, Finnország (ma Viborg, Oroszország[19]
- 1928–1929, 1930: Turun Sanomat újság irodái, Turku, Finnország[20]
- 1929–1933: Tüdőszanatórium, Paimio, Finnország
- 1931: Toppila papírgyár, Oulu, Finnország
- 1931: Központi Egyetemi Kórház, Zágráb, Horvátország
- 1932: Villa Tammekann, Tartu, Észtország
- 1934: Corso Színház, belső vendéglő, Zürich, Svájc
- 1936–1939: Ahlstrom Sunila gyár, lakóépületek és várostervezés, Kotka[21]
- 1938–1939: Villa Mairea, Noormarkku, Finnország
- 1947–1948: Baker House, Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, Massachusetts, USA[16]
- 1949–1966: Helsinki mŰszaki Egyetem, Espoo, Finnország
- 1950–1952: Faluközpont, Säynätsalo, Finnország
- 1950–1957: Nemzeti Nyugdíjintézet irodaépülete, Helsinki, Finnország
- 1951–1971: Jyväskyläi Egyetem épületei, ,Jyväskylä, Finnország
- 1955–1958: A kultúra háza, Helsinki, Finnország
- 1955–1957: Interbau sávház, Berlin
- 1956–1958: Három kereszt temploma, Vuoksenniska, Imatra, Finnország[22]
- 1957–1967: Városközpont, városi könyvtár és Lakeuden Risti templom, Seinäjoki, Finnország
- 1958: Postahivatal, Bagdad, Irak[23]
- 1958–1972: Modern Művészetek Múzeuma, Aalborg, Dánia
- 1959–1962: Művelődési központ, Wolfsburg, Németország
- 1962: Otaniemi Műszaki Egyetem, Finnország
- 1959–1962: Enso-Gutzeit székhely, Helsinki, Finnország
- 1962: Aalto-toronyház, Bréma, Németország
- 1964–1965: Nemzetközi Nevelési Intézet, New York City[16]
- 1965: Lappföldi regionális könyvtár, Rovaniemi, Finnország
- 1962–1971: Finlandia palota (Finlandia Hall), Helsinki, Finnország
- 1963–1965: Västmanland-Dala nation épülete, Uppsala, Svédország
- 1967–1970: Mount Angel apátság könyvtára, St. Benedict, Salem, Oregon, USA[16]
- 1965–1968: Nordic House, Reykjavík, Izland
- 1966 (épült 1975-1978): Santa Maria Assunta-templom, Riola, Vergato, Olaszország
- 1973: Alvar Aalto Múzeum, Jyväskylä, Finnország
- 1970-1973: Sähkötalo, Helsinki, Finnország
- 1959–1988: Esseni Operaház, Essen, Németország
Képgaléria
[szerkesztés]-
Tüdőszanatórium, Paimio, 1929–33
-
Villa Mairea, Noormarkku, 1938–39
-
Esseni Operaház, Németország, 1959–88
-
Finlandia palota, Helsinki, 1962–71
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ a b c Pelkonen 2009, p. 201
- ↑ a b Labò 1968, p. 1
- ↑ a b Heporauta 1999, p. 10
- ↑ Weston 1997, p. 20
- ↑ Suominen-Kokkonen 2007, p. 18
- ↑ Schildt 1994, p. 54
- ↑ Heporauta 1999, p. 24
- ↑ Paavilainen 1982, p. 23
- ↑ Aalto 1998, p. 29
- ↑ Aalto 1998, p. 76
- ↑ Paavilainen 1982, pp. 11–15
- ↑ Hipeli 2014, p. 116
- ↑ McCarter 2006, p. 143
- ↑ Pallasmaa 1998, p. 31
- ↑ Vitra Design Museum.
- ↑ a b c d Anderson, Fenske & Fixler 2012
- ↑ a b Boyce 1985, p. 1
- ↑ Pallasmaa 1998, p. 19
- ↑ Kairamo 2009, p. 34-35
- ↑ Weston 1997, p. 47-48
- ↑ Korvenmaa 2004
- ↑ Paatero 1993, p. 65-74
- ↑ Eisenbrand 2014, p. 361-382
Források és irodalom
[szerkesztés]- Jürgen Joedicke: Geschichte der modernen Architektur V. Gerd Hatje, Stuttgart
- Nagy Elemér: Mai finn építészet - Bp Műszaki K. (1976)
- Encyclopedia Britannica Hungarica Cd. vers. 2005.
- Jürgen Joedicke: Modern építészettörténet - A forma, a funkció és a szerkezet szintézise Bp. Műszaki K. 1961. (Franklin Ny. sz.: 61/25230)
- Modern építészeti lexikon. Szerk. Kubinszky Mihály. Budapest: Műszaki. 1978. 11. o. ISBN 963-10-1780-X
- Wend Fischer: Bau Raum Gerät /Die Kunst des 20,ó. Hahrhundert 3. kötet (201, 203. p.) - 1957. R Piper & Co V. München Hamburg.
- Louna Lahti: Alvar Aalto 1898–1976. Paradies für kleine Leute. Taschen Verlag, Köln 2004, ISBN 3-8228-3524-2.
- Malcolm Quantrill: Alvar Aalto. A critical study. London 1983, ISBN 0-436-39400-6.
- Göran Schildt: Luonnoksia Aalto, Alvar, Helsinki Otava, 1972
- Aalto, Alvar.szerk.: Schildt, Goran: Alvar Aalto in His Own Words. Helsinki, Finland: Rizzoli (1998). ISBN 978-0847820801
- Alvar Aalto Museum: Alvar Aalto Museo. www.alvaraalto.fi , 2011
- Anderson, Stanford.szerk.: Fenske, Gail - Fixler, David: Aalto and America. Cambridge, MASS: MIT Press (2013). ISBN 9780300176001
- Anon: Honorary Doctors (norwegian nyelven). NTNU , 2014. [2014. szeptember 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. szeptember 10.)
- Anon: Alvar Aalto : architect biography. architect.architecture.sk . Architecture.sk, 2013
- Anon: Biography Alvar Aalto 1898–1976. Vitra Design Museum
- Boyce, Charles. Aalto, Hugo Alvar Henrik (1899–1976), Dictionary of Furniture. New York, NY: Henry Holt and Co. (1985). ISBN 0-8050-0752-0
- Brown, Theodore M.. Alto, Hugo Alvar Henrik, McGraw-Hill Dictionary of Art I: AA-Ceylon. New York, NY: McGraw-Hill Book Company (1969)
- szerk.: Chilvers, Ian: Aalto, Alvar, The Oxford Dictionary of Art, 3rd, Oxford, UK: Oxford University Press (2004). ISBN 0-19-860476-9
- Enckell, Ulla. Alvar Aalto: Taiteilija - Konstnären - The Artist. Helsinki: Amos Anderson Museum (1998). ISBN 952-9531-25-7
- Heporauta, Arne. Alvar Aalto: Arkkitehti / Architect 1898–1976, 1st (finnish nyelven), Helsinki, Finland: Rakennustieto (1999). ISBN 951-682-546-X
- szerk.: Eisenbrand? jochen: Alvar Aalto - Second Nature. Weil am Rhein: Vitra Design Museum (2014). ISBN 978-3-931936-93-8
- szerk.: Hipeli, Mia: Paimio Sanatorium 1929-33: Alvar Aalto Architect Volume 5. Helsinki: Alvar Aalto Foundation (2014). ISBN 978-952-267-074-8
- szerk.: Holma, Mario: House of Culture. Jyväskylä: Alvar Aalto Museum (2015)
- Jencks, Charles. Modern Movements in Architecture. Garden City, NY: Anchor Press (1973). ISBN 978-0385025546
- szerk.: Kairamo, Maija: Alvar Aalto Library in Vyborg: Saving a Modern Masterpiece. Helsinki: Rakennustieto (2009). ISBN 978-951-682-938-1
- szerk.: Korvenmaa, Pekka: Sunila 1936-54: Alvar Aalto Architect Volume 7. Helsinki: Alvar Aalto Foundation (2004). ISBN 952-5498-03-4
- szerk.: Laaksonen, Esa: Maison Louis Carré 1956-61: Alvar Aalto Architect Volume 20. Helsinki: Alvar Aalto Foundation (2008). ISBN 978-952-5371-43-7
- Labò, Mario.szerk.: Crandall, Robert W.: Aalto, Hugo Alvar Henrik, Encyclopedia of World Art I: Aalto-Asia Minor, Western. New York, NY: McGraw Hill Book Company, Inc. (1968)
- McCarter, Robert. Frank Lloyd Wright. London: Reaktion Books (2006). ISBN 978-1861892683
- Mikkola, Kirmo (1969). „Suomalaisen arkkitehtuurin ajankohtaista pyrkimyksiä” (finnish nyelven). Arkkitehti 66, 30–37. o.
- szerk.: Paatero, Kristiina: The Line - Original Drawings from the Alvar Aalto Archive. Helsinki: Alvar Aalto Foundation (1993). ISBN 951-9229-81-7
- szerk.: Paavilainen, Simo: Nordisk Klassicism – 1910–1930. Helsinki: Museum of Finnish Architecture (1982). ISBN 951-9229-21-3
- Pallasmaa, Juhani. Alvar Aalto: Villa Mairea 1938–39, 2nd, Ram Pubns & Dist (1998). ISBN 978-9525371314
- Pelkonen, Eeva-Liisa. Alvar Aalto: Architecture, Modernity, and Geopolitics. New Haven, CT: Yale University Press (2009). ISBN 978-0300114287
- Schildt, Göran. Alvar Aalto, A life's work: Architecture, Design and Art. Helsinki, Finland: Otava Pub. Co (1994). ISBN 978-9511129752
- Suominen-Kokkonen, Renja. Aino and Alvar Aalto – A Shared Journey – Interpretations of an everyday modernism. Helsinki: Alvar Aalto Foundation (2007). ISBN 978-9525371321
- Architettura contemporanea (italian nyelven). Milan: Electa (1976)
- szerk.: Thorne, John: Aalto, Alvar, Chambers Biographical Dictionary, Revised, Chambers (1984). ISBN 0-550-18022-2
- Weston, Richard. Alvar Aalto. London, UK: Phaidon Press Limited [1995] (1997). ISBN 978-0714837109
- Tourney, Michele: Book of Members, 1780–2010: Chapter A (PDF). American Academy of Arts and Sciences, 2013. (Hozzáférés: 2013. november 13.)
Fordítás
[szerkesztés]- Ez a szócikk részben vagy egészben az Alvar Aalto című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk
[szerkesztés]- Alvar Aalto alapítvány és múzeum
- Artek bútordesign
- Az oregoni Mt. Angel Abbey könyvtár épülete
- Biography of Alvar Aalto : architect.architecture.sk
- Alvar Aalto at The Internet Name Database
- Alvar Aalto's Savoy Vase (1936)
- Winkler Oszkárː Alvar Aalto; Akadémiai, Bp., 1982 (Architektúra)
- Heikki Aalto-Alanen: A ház egy szerelmi vallomás; ford. Patat Bence; Európa, Budapest, 2024